Уводни део Амбасада Републике Србије у Краљевини Шведској (у даљем тексту Амбасада) има надлежност да овери потпис странке на наследној изјави која, након овере, постаје јавни документ, односно документ који је валидан у правном промету у поступку оставинске расправе који се води у надлежном суду. Овај поступак је легализација наследне изјаве и неопходно је да се лични потпис странке убележи у Књигу легализације у Амбасади. Овера наследне изјаве подразумева надлежност Амбасаде РС у Стокхолму да овери потпис странке не улазећи у садржај и структуру текста осим када су у тексту наведени финансијски или новчани подаци. Финансијски или новчани подаци не могу бити садржани у тексту. Наследна изјава може бити позитивна и негативна. Позитивна наследна изјава је изјава у којој се особа, која је именована у наследном реду у оставинском поступку иза преминуле особе од стране надлежног суда, изјашњава да прихвата наследни део који јој по закону припада. Текст наследне изјаве може бити исписан ћириличним или латиничним писмом и ова изјава се оверава на начин уобичајене овере потписа. Негативна наследна изјава је изјава у којој се особа, која је именована у наследном реду у оставинском поступку иза преминуле особе од стране надлежног суда, изјашњава да прихвата наследни део који јој по закону припада али се истог одриче и уступа другој особи или правном субјекту. Текст ове изјаве мора бити исписан искључиво ћириличним писмом и оверава се на начин солемнизоване овере. При негативној наследној изјави странка која је наследник мора бити упозната са чињеницом да, када потпише такву наследну изјаву, нема више право да тражи да јој се уступи имовина која је предмет наследства или да потражује имовину која се у накнадном оставинском поступку пронађе као нова, до тада непозната, имовина иза оставиоца. Поступак овере потписа 1. Странка која даје наследну изјаву, позитивну или негативну, мора бити лично присутна када се оверава потпис, будући да је неопходно да се потпис странке убележи у Књигу легализације.
2. Странка која жели да овери свој документ треба да има важећи српски идентификациони документ са собом, пасош или личну карту (возачка дозвола се не уважава као идентификациони документ без обзира што садржи слику особе која је власник документа) 3. Странка, са собом, доноси текст наследне изјаве који жели да овери у, најмање, два примерка и да је написан искључиво машински (путем писаће машине или рачунара). Један примерак текста са потписом се задржава у архиви Амбасаде а други, потписан и оверен примерак текста се предаје странци уз копију личног идентификационог документа. Странка има право да овери више од једног документа за своје потребе са напоменом да се за сваки додатни примерак обрачунава додатна такса овере. Текст позитивне наследне изјаве може бити исписан ћириличним или латиничним писмом, док текст негативне наследне изјаве мора бити исписан искључиво ћириличним писмом. 4. Приликом подношења захтева за оверу потписа странка попуњава предвиђени образац и формулар (који су приложени на крају ове странице) и може их, након преузимања са ове интернет странице, попунити пре доласка у Амбасаду РС у Стокхолму. Образац и формулар се могу попунити ћириличним или латиничним писмом. 5. Овера потписа на наследној изјави је конзуларна услуга која се спроводи непосредно након поднетог захтева и странка добија свој оверени примерак одмах након овере и уплаћене таксе.
Напоменa:
Цене услуга су истакнуте у Ценовнику административних такси. За све додатне информације неопходно је да се обратите путем и-мејла Конзуларном одељењу Амбасаде Републике Србије у Краљевини Шведској на адресу: consular.stockholm@mfa.rs ФОРМУЛАРИ / ОБРАСЦИ: /упис података у обрасцима или формуларима се могу уносити, по сопственом избору, ћириличним или латиничним писмом/ Пријемни образац - Амбасада Републике Србије у Стокхолму
Формулар - Захтев за оверавање потписа |