Културно вече у Амбасади Републике Србије поводом обележавања Видовдана 2026.
Представници Српске православне цркве у Шведској, представници српских удружења, те еминентни српски уметници у дијаспори су заједно са члановима Амбасаде обележили Видовдан пригодним програмом кроз осврте на духовне, историјске и културне оставштине Видовдана.
Културно вече је отворила амбасадор Р. Србије у Шведској Јелена Чукић Матић кратко говорећи о Видовдану који заузима посебно место у колективном памћењу нашег народа и који нас подсећа на вредности као што су слобода, достојанство, верност својим уверењима и спремност на жртву за више идеале, које су вековима обликовале српски идентитет.
Рецитовањем епске песме „Смрт мајке Југовића“, свестрана српско-шведска уметница Јелена Мила је увела присутне званице у осећај и сећање на оставштине наших предака и њихових жртава док се један од представника дијаспоре Никола Николић осврнуо говором и презентацијом на историјску и духовну везаност српског идентитета и идеје о српској држави са тим датумом. Његов говор заокружила је Јелена Мила рецитовањем песме „На Газиместану“ Милана Ракића.
Завршну реч имао је отац Арсеније Гардовић из Српске православне цркве Св. Сава где се присутнима обратио говорећи о Светосавској Лазаревско-Косовској вери и просвећењу и верском опредељењу српског народа кроз Видовданско јеванђеље, етику и истину.