| |     latinica | english  
Насловна
Посетите Србију
СИЕПА

 

   
 
Контакт

НЕРАДНИ ДАНИ

Амбасада Републике Србије у Краљевини Шведској неће радити 24., 25., и 26. децембра 2024. године због прославе божићних празника. Конзуларно одељење Амбасаде ће дежурати само за хитне случајеве.

 

ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЗАХТЕВЕ ЗА ПАСОШ

Обавештавамо држављане Републике Србије који имају дозволу боравка у Краљевини Шведској, Краљевини Норвешкој и Републикама Финској, Летонији, Исланду и Естонији да је заказивање термина за подношење захтева за издавање путне исправе ( пасоша ), у Амбасади Републике Србије у Стокхолму, могуће искључиво електронским путем преко портала: е-управа.

 Заказивање термина је омогућено од 01. јула 2022. године.

 За остале конзуларне услуге, тренутно, није потребно заказивати термин.

 Рад конзуларног одељења са странкама је сваког радног дана у периоду од 10:00 до 13:00 часова.

 

Поступак заказивања

 Потребна документа

 

 

ЛИСТА НОВИХ БИОМЕТРИЈСКИХ ПУТНИХ ИСПРАВА /НОВИ ПАСОШИ/

 

Радно време Амбасаде

Радним данима, понедељак-петак: 08:30-16:30 часова

 

Конзуларно одељење - Радно време


- Рад са странкама радним данима, понедељак - петак: 10:00 - 13:00 часова.


- Консултације и информације телефоном радним данима, понедељак-петак: 13:00 - 15:00 часова.

Контакт

Адреса:   Hantverkargatan 26 / III sprat  112 21 Stockholm   Sweden

Адреса за пошту:  Embassy of the Republic of Serbia

                                Box 529

                                101 30 Stockholm

Телефон: +468 / 218 436, 218 482, 218 485

Дежурни телефон само за хитне ситуације: +4673 053 0972 

       
Факс:     +468 / 218 495  
                                                     
Амбасада:   srb.emb.sweden@mfa.rs

Конзуларно одељење: consular.stockholm@mfa.rs

Интернет: www.stockholm.mfa.gov.rs

X (Twitter): @SRBinSweden

 

 

 

 

 

 

 


 
Амбасадор Републике Србије, Јелена Чукић Матић, на разговору са министром спољних послова Краљевине Шведске Тобиасом Билстремом

 

                        Photo: Protocol MFA of Kingdom of Sweden

Министар спољних послова Краљевине Шведске Тобиас Билстрем примио је на разговор амбасадора Републике Србије Јелену Чукић Матић.
Током отвореног и искреног разговора размотрене су теме од значаја за билатералне односе две земље, будућност ЕУ интеграција Републике Србије и друга значајна европска питања.


Њ.Е. Јелена Чукић Матић, амбасадор Републике Србије у Краљевини Шведској предала акредитивна писма шведском Краљу Карлу XVI Густаву

                                                                                        

                        Photo: Protocol MFA of Kingdom of Sweden

Њ.Е. Јелена Чукић Матић, амбасадор Републике Србије у Краљевини Шведској је предала акредитивна писма председника Републике Србије Њ.Е. господина Александра Вучића шведском Краљу Карлу XVI Густаву, на свечаној традиционалној церемонији која има идентичан протокол још од 1537. године.

У срдачном разговору том приликом пренела је спремност да допринесе додатном продубљењу билатералних односа Србије и Шведске, и посебно је указала на значај који, као мост пословне, научне и културне сарадње, има српска дијаспора у Шведској. Током аудијенције разговарано је, такође, о темама у регионалном и европском контексту.

„Посебно са захвална на поверењу које ми је указано да као прва жена амбасадор Републике Србије у Шведској допринесем бољем разумевању и ширем повезивању два народа, те наставим рад на продубљењу наше билатералне сарадње у областима од обостраног интереса, а посебно у контексту спремности Србије за стицање пуноправног чланства у ЕУ“, рекла је амбасадор Чукић Матић.

 

 

 

 

 


 
 
Тематско вече у Амбасади посвећено жртвама геноцида

У Амбасади Републике Србије у Стокхолму, 19. новембра, одржано је тематско вече у сусрет обележавању Међународног дана сећања на жртве геноцида. Централни гости догађаја били су Јован и Дина Рајс, истакнути чланови српске дијаспоре у Шведској, који су као деца преживели Холокауст. Њихова сведочанства, дубоко емотивна и историјски значајна, поделили су са присутнима.

Јован је изгубио оца и све мушке чланове у фамилији који су одведени у логор Топовске шупе, а мајку, брата и женске чланове породице укуључујући и децу  у логор Старо сајмиште. Такође је описао услове у концентрационом логору Берген-Белсен, истичући снагу преживелих да очувају људскост. Дина је поделила своје сећање из Будимпеште, где је као дете преживела скривајући се са породицом, сусревши се два пута са Раула Валленберга, чија је храброст оставила трајан утисак на њу.

Програм је, уз подршку колега, организовала Мила Опалић, координаторка за дијаспору у Амбасади, а одржан је на шведском језику како би се историјске чињенице и сведочанства приближили локалној јавности. Током вечери, Опалић је указала и на велика страдања Срба у Другом светском рату, посебно у логорима Независне Државе Хрватске, као и на несебичну помоћ коју је српски народ пружао Јеврејима, истакавши да је 140 Срба добило признање "Праведник међу народима" од израелског меморијалног центра Јад Вашем.


Посебну пажњу изазвало је и писмо ЊКВ принцезе Викторије, која је упутила поздраве присутнима и изразила подршку догађају. Иако није могла лично да присуствује због раније преузетих обавеза, њена порука је прочитана током програма, додатно наглашавајући значај овог догађаја.

Догађају су присуствовали представници Валенберг академије укључујући и генералну секретарку Ану Уромби, као и представници  Living History Forumа, који су снимили цео догађај, што је додатно допринело важности и кредибилитету овог окупљања.Међу присутнима су били пријатељи и чланови породице Рајс, као и група шведских студената мастер студија који су показали изузетно интересовање за тему Холокауста и културе сећања. Присутан је био и Јован Радомир, истакнути члан српске дијаспоре и угледни новинар у Шведској.

На крају програма, присутнима се обратила амбасадор РС у Стокхолму Јелена Чукић Матић и том приликом истакла да је велика част и задовољство што су присутни имали прилику да слушају сведочење Јована и Дине Рајс, који су преживели Холокауст и који представљају живе сведоке тог историјског периода. Амбасадорка је нагласила да је изузетно важно што је наше друштво обогаћено присуством оваквих изванредних људи, чије су приче јединствене и незаменљиве, те да њихово сведочење представља непроцењиву вредност за садашње и будуће генерације. На крају свог обраћања, захвалила се свима на присуству и на подршци у очувању културе сећања, истичући да је управо заједнички труд и интересовање за овакве теме оно што осигурава да се прошлост не заборави и да се трагични догађаји више никада не понове. Пожелела је да овај догађај остане у сећању свих као пример снаге људског духа и важности солидарности међу људима.


Српска вина у Амбасади Србије у Стокхолму

Амбасада Републике Србије у Краљевини Шведској организовала је 24. октобра 2024. године ексклузивни догађај дегустације српских вина у Амбасади.

Овај догађај је организован на иницијативу Амбасаде, а у циљу најаве за сајам вина у Београду „Wine Vision by Open Balkan 2024“. Догађај овог типа у виду промоције српских вина у Амбасади представљао је јединствену прилику за шведску публику да се упозна са богатом традицијом и квалитетом српских вина која се по први пут на овај начин представљају у Шведској.

Партнери Амбасаде у организацији овог догађаја били су реномирани увозници српских вина у Шведској – VD Wines и Balkan Wines, чији стручни тимови су припремили ово незаборавно искуство и дружење. Током вечери дегустације промовисане су винарије из Републике Србије и то: Винарија Ковачевић, Винарија Ердевик, Винарија Темет, Винарија Будимир, Винарија Новак, Винарија Yotta, Винарија Доја, Винарија Шишатовац.

Догађај је замишљен као промовисање индустрије српских вина и подстрек увозу српских вина на шведско тржиште, тако да су званице на догађају били истакнути актери у индустрији вина, реномирани ресторатери српског и шведског порекла, као и представници сомелијерских кућа у Шведској.

Дегустацији вина су присуствовале и познате личности, представници дипломатског кора и истакнуте личности из шведског јавног живота.

Званице су имале и специјални куриозитет и прилику да пробају тамјанику Bellucci, вино винарије Ердевик из 2021. године, које је стављено у августу месецу на 3. место на листи топ 10 вина за лето гастрономске редакције шведског дневног листа Svenska Dagbladet.


Амбасадор Србије у Шведској учествовала на семинару о економским потенцијалима Западног Балкана у Риксдагу

На иницијативу Групе пријатељства са Западним Балканом у шведском Парламенту, 23. октобра 2024. године, одржан је Семинар посвећен промоцији економских веза између Шведске и Западног Балкана. Циљ семинара био је да се унапреде економски односи и подстакну инвестиције између Шведске и региона.

На догађају су учествовали поред чланова Риксдага, представници шведских владиних агенција EKN (Swedish export Agency), SIDA i Business Sweden, амбасадори Шведске као и амбасадори Западног Балкана у Шведској. Међу говорницима су били представници компанија Volvo Trucks, , Ellof Hansson Trade House, Reenvent, Diaverum.
На позив Амбасаде Републике Србије српско-шведске компаније, Brovex Group i Fintech Group, узеле су учешће на Семинару као репрезентативни представници економског сектора.

 Амбасадорка Јелена Чукић-Матић имала је запажено излагање у којем је говорила о позитивном развоју економије Србије, о могућностима за инвестирање, као и о зеленој агенди коју Србија активно промовише. Такође је истакла да предстојећи ЕXПО2027 представља велику прилику за даље јачање економске сарадње Србије са Шведском. Амбасадорка је представила и напредак Р.Србије по питању вештачке интелигенције, наглашавајући посвећеност Владе по овом питању о коме сведоци чињеница да је Србија примљена у Глобално партнерство за вештачку интелигенцију што је велико признање од стране 26 држава које су гласале о пријему Србије у иницијативу, као и да је Србија прва држава у региону Југоисточне Европе која је усвојила Стратегију за развој вештачке интелигенције 2019. године.  Истакла је и важност изузетно бројчане српске дијаспоре у Шведској која значајно доприноси укупној привредној динамици две земље.

  Сви панелисти који већ послују у региону позитивно су оценили економски напредак Србије, њен пословни амбијент, као и инфраструктуру, која је, по њиховим речима, најразвијенија у региону Западног Балкана.


Министарство спољних послова
Дневне вести 
Саопштења 
Фото галерија 


Народна скупштина

Председник Републике Србије

Влада Србије

Министарство спољних послова