Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Републике Србије са дијаспором, Ђорђе Милићевић, боравио је са делегацијом у посети Гетеборгу 30. 11.- 01.12. 2024. године поводом обележавања 50 година Српског удружења „Синђелић“, најстаријег српског клуба у Шведској и Европи.
Првог дана посете, министар је присуствовао свечаности обележавања јубилеја „Синђелића“. Свечаност је отворио председник удружења Света Лазић, који је поздравио све присутне и пожелео посебну добродошлицу министру и делегацији Републике Србије. У свом говору, Лазић је подсетио на значајне моменте из историје удружења, истакавши да данас броји преко 1.100 чланова, од којих већину чине млади – трећа и четврта генерација Срба рођених у Шведској и додао да је поред богате фолклорне и драмске традиције, удружење током година постало место заједништва и подршке свим сународницима.
Присутнима се обратила амбасадор РС у Шведској Јелена Чукић Матић која је нагласила да је велика част и привилегија бити амбасадор РС у Краљевини Шведској, јер јој та функција и звање пружају могућност да буде део српске дијаспоре и да се непосредно укључи у њен рад и живот. Честитала је Српском удружењу „Синђелић“ значајан јубилеј и пожелела им пуно успеха у будућем раду, истичући важност њиховог доприноса очувању српског идентитета у Шведској и указала на значај који има на повезивање две земље.
На свечаности су били присутни и представници шведског друштва. Гостима се обратила Сузана Каспер, председница за регион Вестра Готаланд, у који спада и Гетеборг. Каспер је похвалила рад Српског удружења „Синђелић“, наглашавајући његов значај у промоцији мултикултуралности и интеграције у шведско друштво, али и као примера заједништва и очувања традиције.
На крају свечаности, присутнима се обратио и протопрезвитер ставрофор Игор Давидовић, који је истакао духовну важност удружења попут „Синђелића“. Нагласио је да оваква удружења не само што чувају културу и традицију, већ пружају духовну подршку и осећај припадности сународницима који живе далеко од матице. Протојереј је додао да је заједништво које „Синђелић“ негује најбољи пример очувања идентитета у дијаспори.
Међу присутнима су били и представници ABF-а (Arbetarnas Bildningsförbund – Раднички образовни савез), једне од најстаријих и највећих организација у Шведској која промовише образовање и културу кроз разне курсеве и програме. Њихово присуство је додатно истакло значај укључивања српске заједнице у ширу друштвену динамику у Шведској. Поред тога, међу званицама су били и представници општине Гетеборг, неколико локалних шведских политичара, представници полиције, као и екипа Радио-телевизије Србије за дијаспору, која је медијски испратила догађај.
Свечаност је потврдила значај и углед Српског удружења „Синђелић“, које већ пет деценија представља темељ окупљања, јединства и очувања српског културног идентитета у Шведској.
Другог дана посете, министар Ђорђе Милићевић и чланови делегације посетили су храм Српске православне цркве Светог Стефана Дечанског у Гетеборгу, где су присуствовали литургији. Након богослужења, у просторијама цркве одржан је састанак са протопрезвитером Игором Давидовићем и свештеницима. Министар је истакао кључну улогу СПЦ у очувању духовног и културног идентитета Срба у дијаспори и нагласио важност сарадње између цркве, матице и српских удружења. Свештеници су представили активности усмерене на подршку заједници, посебно младима. Министар је похвалио њихову посвећеност и напоре, наглашавајући да је СПЦ један од стубова окупљања српског народа у дијаспори.
Након посете цркви министар је одржао радни састанак са представницима српских удружења из целе Шведске. Састанку су присуствовали представници оба кровна савеза у Краљевини Шведској – Савеза Срба и Српског савеза, као и представници омладинске организације и организације жена. Представници су том приликом представили рад својих удружења и разговарали о могућностима за унапређење сарадње са матицом.
Министар Милићевић је поручио да Србија препознаје широку вредност дијаспоре и да је усмерена на јачање веза кроз пројекте као што су летњи кампови за младе, који ће наредне године угостити око 5.000 деце из целог света. Посебно је нагласио улогу СПЦ и амбасада као централних тачака окупљања српског народа, истичући њихов значај у очувању заједничког идентитета. Подвукао је значај који дијаспора има у економском повезивању две земље.
Посета је потврдила дубоку повезаност дијаспоре са матицом и додатно ојачала сарадњу Републике Србије са својим сународницима у Шведској.