U Stokholmu je svečano obeležen praznik Svetog Save, u organizaciji Stokholmske eparhije Srpske pravoslavne crkve. Akademija je ujedno obeležila i parohijsku slavu hrama Svetog Save u Stokholmu
Program je započeo 26. januara u 17.00 časova Svetosavskom akademijom održanom u Folket Hus – Domu kulture na Oršta trgu u Stokholmu. Sala je bila prepuna a mnogi zainteresovani nisu mogli da uđu, što je potvrdilo veliki odziv naše zajednice. Organizatori (Stokholmska eparhija) su najavili da će za sledeću godinu obezbediti još veći prostor, kako bi svi zainteresovani mogli da prisustvuju. U kulturnom programu učestvovali su Hor „Vrlina“ iz Geteborga, Kulturno-umetničko društvo „Solna“ iz Solne, KUD „Nikola Tesla“ iz Haninge i KUD „Sveti Georgije“ iz Sedertelja.
Tradicionalno su i ove godine dodeljene stipendije za dva studenta naše dijaspore, čime se nastavlja poruka mladima u njihovom obrazovanju. Organizatori su obezbedili i paketiće za svu decu koja su učestvovala u kulturno-umetničkom programu, čime su posebno obradovani najmlađi članovi srpske zajednice.
Na početku programa prisutnima se obratio Svetosavskom besedom profesor dr Njegoš Stikić, sa Pravoslavnog Bogoslovskog fakulteta u Beogradu, koji je u svom govoru istakao istorijski i duhovni značaj Svetog Save za srpski narod. Posebno je naglasio da ove godine obeležavamo 850 godina od rođenja Svetog Save, koji je ostavio neizbrisiv trag kao prosvetitelj i utemeljivač Srpske pravoslavne crkve.
Proslava je nastavljena 27. januara prazničnim jutrenjem u 8.00 časova, nakon čega je u 9.00 časova održana svečana arhijerejska liturgija u hramu Svetog Save u Stokholmu. Liturgiju je predvodio Njegovo preosveštenstvo Dositej, arhiepiskop Stokholmski i mitropolit Skandinavski, uz učešće brojnog sveštenstva iz različitih delova Švedske.
Nakon liturgije, u prostorijama hrama predviđenim za tu namenu, organizovan je svečani ručak koji je okupio veliki broj predstavnika srpske zajednice. U prijatnoj atmosferi nastavljeno je druženje u duhu praznika, što je doprinelo jačanju zajedništva i bliskih odnosa među članovima dijaspore.
Svečanostima u čast Svetog Save prisustvovali su ambasador RS u Švedskoj, Jelena Čukić Matić, i koordinator za dijasporu, Mila Opalić.
Ova dva dana ispunjena kulturnim i duhovnim sadržajima bila su značajan trenutak za okupljanje srpske zajednice, koja je pokazala jedinstvo i posvećenost očuvanju svog identiteta. Ova svečanost predstavljala je snažan podsetnik na značaj zajedništva i saradnje, kao i na moć kulture i duhovnosti da ujedine ljude, bez obzira na geografske granice. Sveti Sava je, kroz svoj lik i delo, simbol vrednosti koje povezuju srpski narod, a ovaj događaj je ponovo pokazao da se te vrednosti i dalje čuvaju i neguju u srpskoj zajednici u Švedskoj.